Ekopolitik

Türkiye’nin Borcu Üzerine 188 Milyardan Fazla Swap Yazıldı

Depository Trust & Clearing Corp.’tan gelen yeni bilgiler, çok büyük credit-default-swap piyasasındaki alım satım aktivitelerinde hacimler hakkında. Salı günü, DTCC web sitesinde bu sigorta benzeri kontraktların ne kadarının bireysel şirketler ve ülkelere bağlı olduğu konusunda detayları haftalık rakamlar ile yayımlamaya başladı.

Daha önce kamuya açıklanmayan haber, 10 borç ihraççısının büyük ölçüde Türkiye, Rusya ve Wall Street firmalarından Morgan Stanley ve Goldman Sachs Group Inc.’i içeren swap’lar tarafında oluşturulduğunu gösterdi. Datalar gösteriyor ki tüm dünyada yatırımcılar, credit-default swap’ları, bahse girmek, şirketlere olan risklere karşı korunmadan ziyade, ülkelere karşı korunmak için yapıyorlar.

Credit-default swap’larını satın alanlar, spesifik bonoların veya kredilerin temerrüte düşmesi halinde satın alanları tazmin etmeyi taahhüt eden satıcılara düzenli ücretler öderler. Swap alıcıları sahip oldukları yatırımları belki koruyorlar ya da basit bir şekilde şirketlere ve ülkelere karşı piyasaı düşürme eğilimi olan bahislere tutuşuyorlar.

Ekim aynın sonunda, DTCC’nin veritabanı 33.6 trilyon dolar borcu kapsayan yaklaşık 2.5 milyon ödenmemiş swap kontraktı ihtiva ediyordu. Rakamlar “varsayıma dayanan” değerler, yani kontraktlar tarafından sigortalanan borcun miktarını yansıtıyor. Birçok durumda, bir şirket ya da ülkenin çıkardığı bono ve kredilerin gerçek miktarını oldukça aşıyorlar.

Türkiye’nin ulusal borcu üzerine, borç ihraç edenler arasında en fazlası olarak, 188 milyardan fazla swap yazıldı. Ondan sonra İtalya ve Brezilya geliyor, her biri 140 milyar dolardan fazla.

Merrill Lynch & Co., Morgan Stanley ve Goldman Sachs’in, geçtiğimiz haftalarda önemli bir şekilde yatırımcının ilgisi olan şirketler, her biri 80 milyardan fazla kendi borçlarıyla bağlantılı swaplara sahip. Tüketiciye kredi veren GMAC LLC, General Electric Capital Corp. ve Bank of America Corp.’un bir ünitesi olan Countrywide Home Loans da en çok borç ihraç eden 10 kuruluş arasında yer alıyor.

DTCC datalarının bir kısmını aleni bir şekilde swap piyasasında şeffaflığı geliştirmeye yardımcı olmak adına yayımlamaya karar verdi. Salı gününün rakamları aynı zamanda gösterdi ki, çoğu bono için, kontratların net hacimleri, etkili bir şekilde birbirini dengeleyen alım satımlar haricinde, göreceli olarak az.

Credit-default swap ticareti yakın zamanda regülatörler tarafından denetim altına alındı. Borç araştırma şirketi CreditSights’ta analist olan Brian Yelvington, “Rakamlarla kendimizi korkutmamız bir hayli mümkün hale gelmişken şeffaflık piyasaya bir hayli rahatlık sağlıyor” diyor ve bir zamanlar büyüklükçe 60 trilyon dolara genişleyen piyasanın çok daha küçülebileceğini not ediyor.

DTCC dataları ayrıca gösteriyor ki credit-default-swap’ların yüzde 80’inden fazlasının alım satımı çoğu banka olan Wall Street şirketleri arasında yapılmış. Tüccarlar ise, hedge fonlar gibi müşterilerin katıldığı, az sayıda swap’a katılmışlar.


(The Wall Street Journal, 5 Kasım 2008, CDS Data Show Scope of Wagers on Nations)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu