Ekopolitik

Pentagon’un Yeni Lideri: Gates(8 Kasım)

Aşağıda yeni Amerikan savunma bakanı Robert Gates’in basına yaptığı açıklamalardan oluşan bir görüşler kombinasyonu bulacaksınız.

Terörizm:

“Terörizm tehlikesi bütünüyle yok edilemez her nasıl suç tümüyle toplumdan temizlenemezse. Ancak terörist tehlikeyi minimize edebilir ve insanların çoğunluğunun büyük metropolitanlarda normal hayatlarını sürdürmesini sağlayabiliriz. Herşeye rağmen yeni büyük bir atak ihtimalinin yüksek olduğunu da bilelim.”(CNN, 2003)

“Hala fark edilmemiş ve hoş olmayan bir realite terörizme karşı daha askeri bir yaklaşımın bizi şiddete ve yalnızlığa iteceğidir. Dünyadaki hiçbir güç terörizme karşı bir haçlı seferinde bizimle birleşmeyecektir. Bazı ülkeler teröristlere karşı kendi ülkelerini korumak için onlarla anlaşma yoluna gidecek ve onlara operasyon özgürlüğü verecektir. Politik ve ekonomik müeyyideler ise işe yaramayacaktır. Yalnızca şiddet. Yalnızca tek başımıza. Ve bu durumda da kime karşı ve ne zaman saldıracağımızı bilmemiz lazım. Dahası ne kadar şiddetli ve yoğun olursa olsun şiddetin bize karşı daha fazla şiddet yaratacağı realitesidir. Biz belki kendimizi daha iyi koruyabilir ve bazı teröristlere de cezalarını verebiliriz. Fakat terörizmin köklerini kurutacak uzun vadeli politikalar ve stratejiler takip etmek çok daha etkili olacaktır.

Diplomasi ve güç kullanmayı birbiriyle harmanlayan sabırla planlamayı birbiriyle ilişkilendiren bu yaklaşım kayıpların olacağının bilincine varmalıdır. Ancak bu durum bizim duygularımızı tatmin etmeyecektir. Adalet ya da intikam duygularına dönük açlık bu şekilde doyurulamaz. Bu kompleks problemlere ve zor seçimlere de basit cevaplar temin etmiyor. Ancak realite de bundan daha da iyi bir çözüm mevcut değildir.”(NYT, 1998)

Irak:

“Irak’taki rejim değişikliği için Saddam’ın yakalanması ve cezalandırılmasından ziyade önemli olan onu devirmekti. Ondan sonraki süreç nisbeten yönetilebilir olabilirdi.(CNN, 2003)

“Saddam’ın anladığı tek dil güçtür. Ona ve ordusuna kibirliliğin cezasının ne olacağını hatırlatmalıyız.”(NYT, 1997)

İran:

“İran’la direkt ilişkilere girmeliyiz. Böylelikle İran toplumu üzerindeki etkimiz artacağı gibi Orta-Doğu’daki etkimizi de güçlendirebiliriz. İran nükleer silah işinden ve teröristleri desteklemekten vazgeçmelidir. Ancak bu istekler bizim onlarla ilişkilerimizin başlamasının önkoşulları da olmamalıdır.”(1994, Brzezinski ile birlikte hazırladığı Council on Foreign Relations İran raporu)

Kuzey Kore ve Çin:

“Kuzey Kore meselesi ihmale gelecek bir konu değildir. Nükleer silahlar Kore’ye Asya’da bir güç aracı sağlayacaktır. Dolayısıyla böyle bir şeye izin veremeyiz ve gerekirse nükleer materyal üreten fabrikalar yok edilmelidir. Sopasız havuç stratejisi bazı ülkeler için çalışır ancak Irak ve K. Kore gibileri için değil.”(Seattle Post-Intelligencer, 1994)

“Sovyetlerle olan hukukumuzdan öğrenebileceğimiz gibi komünist liderler genelde paranoyak ve ötekini suçlama motiflerine sahiptir. Belgrad’daki Çin büyükelçiliğinin bombalamasından sonra Pekin’in gösterdiği tepki ile bunu bir kez daha yaşadık. Onlar bizim güleceğimiz komplolara inanabiliyorlar ve bizim Kosova için neden Çin ve Rusya ile papaz olabileceğimizi anlamakta cidden güçlük çekiyorlar. Sonuç olarak bombalama basit bir hatadır ancak bu bizim çirkin bir savaşı nasıl yürüttüğümüz konusunda kimi sorular sormamızı da engellememelidir.”(NYT, 1999)

Ordu:

“Beş başkan altında yaşadığım tecrübelerden çıkarttığım temel ders en büyük güvercinlerin askeri üniforma giydiğidir. Bu general güvercinler askerlerini kaybetmek istememekte ve sivillerin askeri kayıplar konusunda duyarsız olduğunu düşünmektedir(Count Rumsfeld!) Garip bir şekilde “durum değerlendirme odasında”(situation room) Dışişleri yetkililerinin askeri güç kullanmayı talep etmesine ve askerlerin diplomasiye şans verilmesini istemelerine çok şahit oldum.

“Esasında bir açıdan askerleri anlamak mümkün. Çünkü ben sivillerin aptalca pek çok askeri müdahale teklifi verdiklerini çok gördüm”(Think about Irak and Rumsfeld again!)(PBS, 1996)

İstihbarat:

“Benim de dahil olduğum pek çok CIA emeklisi Pentagon’un istihbarat birimleri üzerinde egemen olmasından ve CIA’in merkezi rolünün zayıflamasından memnun değil. Eskiden temel ilişki CIA direktörü ile Başkan’ın Ulusal Güvenlik danışmanı arasındaydı. Şimdi CIA ile Ulusal Güvenlik arasında bu ilişki varlığını sürdürecek. DNI’ya karşı bürokratik direniş de cabası.”(Fort Wayne Journal Gazete, Mayıs 2006)

“Pentagon ile CIA arasındaki ilişki çok kritiktir. Eskiden CIA direktörü ve Savunma bakanı her hafta birlikte kahvaltı yaparlardı. Benim direktörlüğüm sırasında Cheney Pentagon’un başındaydı. Cheney istihbarat konusunda çok hassastı ve bilgiliydi. Birlikte çok iyi çalıştık.”(WSJ, 2001)
(WSJ, 8 kasım 2006, Robert Gates: In His Own Words)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu