Ekopolitik

Kürt Sorunu ve Devletin ‘Yeni Strateji’si

yeni stratejiKürt Sorunu ve Devletin ‘Yeni Strateji’si

Milliyet: Fikret Bila: PKK ve Kürt Sorununda Yeni Strateji


 Yaptığım temaslardan edindiğim izlenim şu ki; Başbakan Erdoğan’ın söylemi, PKK ile mücadele ve Kürt sorununa çözüm bulma konusunda, taktiksel değil stratejik bir değişikliğe dayanıyor. Bu değişikliğin temel nedeni ise Ankara’nın açılım, Habur ve Oslo süreçleri gibi yollarla gösterdiği iyi niyetin karşılık bulması bir tarafa, istismar edilmesi. Bu girişimlerin, PKK tarafından devletin bir zaafı ve zayıflığı olarak okunması. Ankara’nın, bu çözüm arayışlarını sürdürürken bazen İmralı’dan, bazen Kandil’den, bazen parlamentonun içinden tehdit edilmesi.Ankara, PKK’yı dağdan indirmek, soruna bir çözüm bulmak amacıyla uzun süredir içeride ve uluslararası alanda çok yönlü bir altyapı çalışması yürütüyor. İçeride atılan adımların yanı sıra başta Kuzey Irak’ta Mesud Barzani yönetimi olmak üzere Washington ve Bağdat’ta yürütülen temaslarla güven ortamı oluşturma çabalarının olumlu bir altyapı hazırladığı söylenebilir. Bu sonuçta Bağdat Büyükelçisi ve Özel Temsilci olarak uzun süre görev yapan, bölgeyi ve sorunu çok iyi bilen Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in, MİT, Genelkurmay, emniyet gibi güvenlik ve istihbarat kurumlarının yaptığı çalışmaların katkısı büyük.

Taraf: Lale Kemal: Devletin Yeni Kürt Planı


Türkiye, PKK’nın silahları bırakmasında, KRG Lideri Mesut Barzani’nin öneminin altını çiziyor ve bu amaçla Kürt lider ile temaslarını yoğunlaştırdı. Henüz toplantı tarihi netleşmemekle birlikte haziranda Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı, silahların bırakılması konusunda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Zira, bu konferansta Barzani, “Kürtler bundan böyle haklarını demokratik yollarla almaya çalışacaklar,” şeklinde bir karar çıkarttırmak istiyor. Böylece Barzani, PKK’nın, bu karara karşı çıkıp silahlı mücadeleyi sürdürme arayışına karşı meşruiyet zemininde elini güçlendirmiş olacak. Barzani’nin, PKK’ya silahları bıraktırması politikalarının diğer detayları hakkında bilgi vermekten kaçınan hükümet kaynakları, silahı bırakacak olan militanların, Kuzey Irak’ta normal yaşamlarını sürdürmek amacıyla bu bölgede kalabileceklerini, isteyenin de Türkiye’ye dönebileceğini belirtiyorlar.


Radikal: Cengiz Çandar: Hoş geldin ‘Yeni Giysili’ Eski Güvenlikçi Politika


Biri Milliyet’in, diğeri Taraf’ın manşet haberlerinde örtüşen birçok nokta var, birinde olmayan diğerinde bulunan önemli bir ‘nüans’ da var. Ancak her ikisini üst üste koyup baktığınızda ‘PKK ve Kürt sorununda yeni strateji’nin aslında ve özünde kırk yıllık ‘strateji’den pek bir farkı olmadığı görülüyor. ‘Devletin Yeni Kürt Planı’nın ise –eğer gerçek ise- pek ‘yeni’ bir tarafı yok. Her ikisi de ‘güvenlik öncelikli politika’nın ‘yeni ambalaj’ ile servis edilmesinden fazla bir anlam taşımıyor ve ne ‘PKK’ ve ne de ‘Kürt sorunu’nu çözecek özelliklere sahip bulunuyor.


Vatan: Ruşen ÇakırMadde Madde “Yeni” Kürt Stratejisi


Çözüm yeri olarak parlamento dışında hiçbir zemin kabul edilmeyecek; ipleri İmralı ve Kandil’in elinde olmayan, demokratik yollarla seçilerek Meclis’e gelmiş, siyasi inisiyatif kullanabilecek parti veya partilerle muhatap olunacak: Dönüp dolaşıp “PKK’ya alternatif yasal bir Kürt siyasi hareketi” yaratma arzusuna geliyoruz. En son Kemal Burkay’ın ülkeye dönüşüyle yeniden gündeme gelen bu arayışın ömrü birkaç gün bile olamadı. BDP’nin İmralı ve Kandil’e meydan okuması söz konusu olmayacağına göre sonuçta AKP tek başına Kürt sorununu çözmeye çalışacağa benziyor.


Cumhuriyet: BDP: AK Parti İslami Kürt Partisi Kurduracak


BDP, hükümetin yeni “Kürt sorunu ve terörle mücadele” strateji planını, şiddetle çözüm dayatan “Sri Lanka modeli” diye nitelendirirken “AKP, BDP’yi de dışlayarak, kendi içinden İslami Kürt partisi kurdurmayı planlıyor” eleştirisi yöneltti. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabı üzerinden, “İflas eden strateji sorgulanmasın diye yeniymiş gibi sunulan şey çaresizlikten başka bir şey değildir” sözleriyle tepki gösterdi.

Yeni Şafak: Ali BayramoğluDevletin Yeni Kürt Stratejisi


Hemen fikrimizi söyleyelim bu, “garip, tehlikeli ve çarpık bir strateji“dir. Gariptir, çünkü 1990’ların asayiş mantığıyla bugünün koşullarının bir kırması olarak karşımızdadır. Tehlikelidir, zira “önce asayiş sonra siyaset” demek, pratik olarak önce siyasi tüm yolları tıkamak, düşünceyi zaptu rapt altına almak, siyaseti doğmadan uzun süre için boğmak demektir… Önce sindirip sonra barış yapmak mantığı içi boş askeri bir strateji olmaktan başka anlam taşımaz…Çarpıktır, bu strateji Kürt sorununun bileşenlerini ele almayı değil, o sorunu temsil eden Kürt siyasi hareketini boğmayı hedeflemektedir. Böyle kaldıkça dün olduğu gibi bugün de büyük ölçüde sonuçsuz kalmaya ya da ters sonuçlar vermeye mahkumdur. Bu ters sonuçlardan biri de Kürt sorununun askıya alınması, bu çerçevede Türkiye’de basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasıdır. Ve bu konuda daha şimdiden pek çok emare vardır.

Birgün: Çözümsüzlük Haritası


Hükümetin bundan sonraki süreçte PKK ile mücadelede yeni bir strateji izleyeceğini yazan gazetelerin haberlerini iyi niyetli bulmadığını belirten Kışanak, BDP vekillerinin neredeyse tamamını darp eden bir iktidarın samimi olamayacağını ifade etti. Yalnızca Newroz kutlamalarında yaşanılan sorunların bile bir çözümsüzlüğün göstergesi olduğunu söyleyen Kışanak; “BDP ile Newroz kutlamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için görüşmeyen, BDP’nin görüşme isteklerini taleplerini reddeden, BDP’nin yaptığı Newroz planlamasını İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yasaklayan; bu da yetmiyormuş gibi BDP’nin bütün milletvekillerine saldırıya geçen, darp edilmeyen milletvekili bırakmayan, Ahmet bey’e (Türk) yumruk attıran bir iktidarın BDP’yi muhatap alacağına dair spekülatif şeyler yazılmasını hiç iyi niyetli bulmuyorum” dedi.


Yeniçağ: “Yılana Sarıldılar”


Oslo sürecinde hüsrana uğrayan iktidar, Barzani’ye umut bağladı. Müzakere rotası Erbil. Terör sorununu çözmek için iddialı şekilde başlattığı PKK açılımından umudu kesen AKP iktidarının yeni rotası Erbil oldu. MİT üzerinden PKK’yla yürütülen müzakerelerin fiyaskoyla sonuçlanması üzerine çaresiz kalan iktidar, bu kez de peşmergebaşı Mesud Barzani ile işbirliğine girişti. Birleşik Kürdistan’ı kurma hayali güden babası Mustafa Barzani’nin izinden giderek, İran ve Suriye ile birlikte Türkiye topraklarına göz diken Mesud Barzani, AKP’nin yeni planında başrolü oynayacak. Çapulcubaşı, terör örgütü PKK’ya silah bıraktırıp, pazarlık için Türkiye ile masaya oturtacak. Barzani, haziran ayında Erbil’de toplanacak Kürt Konferansında arabuluculuğun ilk adımını atacak.. Barzani, konferansta, “Kürtler bundan sonra haklarını demokratik yollarla almaya çalışacaklar” şeklinde bir karar çıkararak sözde Türkiye’de estirilen bölücü terörü sona erdirecek… MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın PKK ile gerçekleştirdiği müzakerelerin sona erdirilmesinin ardından yeni görüşmeci olarak Kamu Güvenliği ve Düzeni Müsteşarı Murat Özçelik seçildi. Erbil’i komşu kapısı yapan Özçelik, peşmerge reisi Mesud Barzani ile sık sık bir araya gelerek Ankara’nın taleplerini iletti.


Yargı Savaşları 


Yeni Şafak: Başbağlar Katilleri Hiç Yargılanmadı


Sivas olaylarıyla ilgili 118 kişi yargılanarak mahkum edilmesine rağmen ‘zaman aşımı’ iddiası ortaya atılırken, bu olaydan 3 gün sonra gerçekleştirilen Başbağlar katliamının failleri mahkeme huzuruna çıkarılmadı. Sivas provokasyonunu tezgâhlayan odaklar karanlıkta kaldı. Aynı ellerin yaptığı Başbağlar’ın gerçek failleri ise bulunamadı.

 

 Zaman: “Çorum Olaylarının Alevî ve Ülkücü Mağdurları 12 Eylül’e Müdahil Oluyor

12 Eylül davasının başlayacağı 4 Nisan’daki mahkemede Çorum olayları tanıkları da yer alacak. İddianamede, 1980’deki olaylar için, “Kahramanmaraş ve Malatya’daki gibi Çorum’da da ‘cami bombalandı’, ‘sular zehirlendi’ gibi söylentilerle Alevi ve Sünni halk kitleleri karşı karşıya getirilmeye çalışıldı.” deniliyordu.

Cumhuriyet: ‘Cdlerde Sahtecilik’

2003’te 2006 programı Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğanın kızı Pınar Doğan ile damadı Dani Rodrik’in bloğunda.Amerika’daki adli bilişim uzmanlarının hazırladığı bir rapora yer verildi.11 ve 17 No’lu CD’lerin imajlarına ilişkin inceleme raporunda.” sahtecilik.yapıldığı ileri sürüldü.2003’te CD’ye kaydedilmiş gibi görünen dokümanlarda 2006’da kullanılmaya başlayan XML şemalarına ve Calibri yazı karakterlerine yer verildiği tespitinde bulunulduğu belirtildi.

Star: Temyiz Dahil 1 Yılda Adalet

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, Kozinoğlu’nun şüpheli ölümünden, Pozantı’daki taciz mağduru çocuklara ve hastalıkları nedeniyle cezaevinde mağdur olan tutuklu ile hükümlülerin durumlarına kadar birçok konuya açıklık getirdi. NTV’ye konuşan Ergin, Türkiye’de yargılamanın temyiz dahil bir yıl içerisinde bitirilmesi için devrim niteliğinde sonuçlara ulaşılmasına az kaldığını söyledi.


yeni stratejiKürt Sorunu ve Devletin ‘Yeni Strateji’si

Milliyet: Fikret Bila: PKK ve Kürt Sorununda Yeni Strateji


 Yaptığım temaslardan edindiğim izlenim şu ki; Başbakan Erdoğan’ın söylemi, PKK ile mücadele ve Kürt sorununa çözüm bulma konusunda, taktiksel değil stratejik bir değişikliğe dayanıyor. Bu değişikliğin temel nedeni ise Ankara’nın açılım, Habur ve Oslo süreçleri gibi yollarla gösterdiği iyi niyetin karşılık bulması bir tarafa, istismar edilmesi. Bu girişimlerin, PKK tarafından devletin bir zaafı ve zayıflığı olarak okunması. Ankara’nın, bu çözüm arayışlarını sürdürürken bazen İmralı’dan, bazen Kandil’den, bazen parlamentonun içinden tehdit edilmesi.Ankara, PKK’yı dağdan indirmek, soruna bir çözüm bulmak amacıyla uzun süredir içeride ve uluslararası alanda çok yönlü bir altyapı çalışması yürütüyor. İçeride atılan adımların yanı sıra başta Kuzey Irak’ta Mesud Barzani yönetimi olmak üzere Washington ve Bağdat’ta yürütülen temaslarla güven ortamı oluşturma çabalarının olumlu bir altyapı hazırladığı söylenebilir. Bu sonuçta Bağdat Büyükelçisi ve Özel Temsilci olarak uzun süre görev yapan, bölgeyi ve sorunu çok iyi bilen Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in, MİT, Genelkurmay, emniyet gibi güvenlik ve istihbarat kurumlarının yaptığı çalışmaların katkısı büyük.

Taraf: Lale Kemal: Devletin Yeni Kürt Planı


Türkiye, PKK’nın silahları bırakmasında, KRG Lideri Mesut Barzani’nin öneminin altını çiziyor ve bu amaçla Kürt lider ile temaslarını yoğunlaştırdı. Henüz toplantı tarihi netleşmemekle birlikte haziranda Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’de yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı, silahların bırakılması konusunda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Zira, bu konferansta Barzani, “Kürtler bundan böyle haklarını demokratik yollarla almaya çalışacaklar,” şeklinde bir karar çıkarttırmak istiyor. Böylece Barzani, PKK’nın, bu karara karşı çıkıp silahlı mücadeleyi sürdürme arayışına karşı meşruiyet zemininde elini güçlendirmiş olacak. Barzani’nin, PKK’ya silahları bıraktırması politikalarının diğer detayları hakkında bilgi vermekten kaçınan hükümet kaynakları, silahı bırakacak olan militanların, Kuzey Irak’ta normal yaşamlarını sürdürmek amacıyla bu bölgede kalabileceklerini, isteyenin de Türkiye’ye dönebileceğini belirtiyorlar.


Radikal: Cengiz Çandar: Hoş geldin ‘Yeni Giysili’ Eski Güvenlikçi Politika


Biri Milliyet’in, diğeri Taraf’ın manşet haberlerinde örtüşen birçok nokta var, birinde olmayan diğerinde bulunan önemli bir ‘nüans’ da var. Ancak her ikisini üst üste koyup baktığınızda ‘PKK ve Kürt sorununda yeni strateji’nin aslında ve özünde kırk yıllık ‘strateji’den pek bir farkı olmadığı görülüyor. ‘Devletin Yeni Kürt Planı’nın ise –eğer gerçek ise- pek ‘yeni’ bir tarafı yok. Her ikisi de ‘güvenlik öncelikli politika’nın ‘yeni ambalaj’ ile servis edilmesinden fazla bir anlam taşımıyor ve ne ‘PKK’ ve ne de ‘Kürt sorunu’nu çözecek özelliklere sahip bulunuyor.


Vatan: Ruşen ÇakırMadde Madde “Yeni” Kürt Stratejisi


Çözüm yeri olarak parlamento dışında hiçbir zemin kabul edilmeyecek; ipleri İmralı ve Kandil’in elinde olmayan, demokratik yollarla seçilerek Meclis’e gelmiş, siyasi inisiyatif kullanabilecek parti veya partilerle muhatap olunacak: Dönüp dolaşıp “PKK’ya alternatif yasal bir Kürt siyasi hareketi” yaratma arzusuna geliyoruz. En son Kemal Burkay’ın ülkeye dönüşüyle yeniden gündeme gelen bu arayışın ömrü birkaç gün bile olamadı. BDP’nin İmralı ve Kandil’e meydan okuması söz konusu olmayacağına göre sonuçta AKP tek başına Kürt sorununu çözmeye çalışacağa benziyor.


Cumhuriyet: BDP: AK Parti İslami Kürt Partisi Kurduracak


BDP, hükümetin yeni “Kürt sorunu ve terörle mücadele” strateji planını, şiddetle çözüm dayatan “Sri Lanka modeli” diye nitelendirirken “AKP, BDP’yi de dışlayarak, kendi içinden İslami Kürt partisi kurdurmayı planlıyor” eleştirisi yöneltti. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabı üzerinden, “İflas eden strateji sorgulanmasın diye yeniymiş gibi sunulan şey çaresizlikten başka bir şey değildir” sözleriyle tepki gösterdi.

Yeni Şafak: Ali BayramoğluDevletin Yeni Kürt Stratejisi


Hemen fikrimizi söyleyelim bu, “garip, tehlikeli ve çarpık bir strateji“dir. Gariptir, çünkü 1990’ların asayiş mantığıyla bugünün koşullarının bir kırması olarak karşımızdadır. Tehlikelidir, zira “önce asayiş sonra siyaset” demek, pratik olarak önce siyasi tüm yolları tıkamak, düşünceyi zaptu rapt altına almak, siyaseti doğmadan uzun süre için boğmak demektir… Önce sindirip sonra barış yapmak mantığı içi boş askeri bir strateji olmaktan başka anlam taşımaz…Çarpıktır, bu strateji Kürt sorununun bileşenlerini ele almayı değil, o sorunu temsil eden Kürt siyasi hareketini boğmayı hedeflemektedir. Böyle kaldıkça dün olduğu gibi bugün de büyük ölçüde sonuçsuz kalmaya ya da ters sonuçlar vermeye mahkumdur. Bu ters sonuçlardan biri de Kürt sorununun askıya alınması, bu çerçevede Türkiye’de basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasıdır. Ve bu konuda daha şimdiden pek çok emare vardır.

Birgün: Çözümsüzlük Haritası


Hükümetin bundan sonraki süreçte PKK ile mücadelede yeni bir strateji izleyeceğini yazan gazetelerin haberlerini iyi niyetli bulmadığını belirten Kışanak, BDP vekillerinin neredeyse tamamını darp eden bir iktidarın samimi olamayacağını ifade etti. Yalnızca Newroz kutlamalarında yaşanılan sorunların bile bir çözümsüzlüğün göstergesi olduğunu söyleyen Kışanak; “BDP ile Newroz kutlamasının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için görüşmeyen, BDP’nin görüşme isteklerini taleplerini reddeden, BDP’nin yaptığı Newroz planlamasını İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yasaklayan; bu da yetmiyormuş gibi BDP’nin bütün milletvekillerine saldırıya geçen, darp edilmeyen milletvekili bırakmayan, Ahmet bey’e (Türk) yumruk attıran bir iktidarın BDP’yi muhatap alacağına dair spekülatif şeyler yazılmasını hiç iyi niyetli bulmuyorum” dedi.


Yeniçağ: “Yılana Sarıldılar”


Oslo sürecinde hüsrana uğrayan iktidar, Barzani’ye umut bağladı. Müzakere rotası Erbil. Terör sorununu çözmek için iddialı şekilde başlattığı PKK açılımından umudu kesen AKP iktidarının yeni rotası Erbil oldu. MİT üzerinden PKK’yla yürütülen müzakerelerin fiyaskoyla sonuçlanması üzerine çaresiz kalan iktidar, bu kez de peşmergebaşı Mesud Barzani ile işbirliğine girişti. Birleşik Kürdistan’ı kurma hayali güden babası Mustafa Barzani’nin izinden giderek, İran ve Suriye ile birlikte Türkiye topraklarına göz diken Mesud Barzani, AKP’nin yeni planında başrolü oynayacak. Çapulcubaşı, terör örgütü PKK’ya silah bıraktırıp, pazarlık için Türkiye ile masaya oturtacak. Barzani, haziran ayında Erbil’de toplanacak Kürt Konferansında arabuluculuğun ilk adımını atacak.. Barzani, konferansta, “Kürtler bundan sonra haklarını demokratik yollarla almaya çalışacaklar” şeklinde bir karar çıkararak sözde Türkiye’de estirilen bölücü terörü sona erdirecek… MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın PKK ile gerçekleştirdiği müzakerelerin sona erdirilmesinin ardından yeni görüşmeci olarak Kamu Güvenliği ve Düzeni Müsteşarı Murat Özçelik seçildi. Erbil’i komşu kapısı yapan Özçelik, peşmerge reisi Mesud Barzani ile sık sık bir araya gelerek Ankara’nın taleplerini iletti.


Yargı Savaşları 


Yeni Şafak: Başbağlar Katilleri Hiç Yargılanmadı


Sivas olaylarıyla ilgili 118 kişi yargılanarak mahkum edilmesine rağmen ‘zaman aşımı’ iddiası ortaya atılırken, bu olaydan 3 gün sonra gerçekleştirilen Başbağlar katliamının failleri mahkeme huzuruna çıkarılmadı. Sivas provokasyonunu tezgâhlayan odaklar karanlıkta kaldı. Aynı ellerin yaptığı Başbağlar’ın gerçek failleri ise bulunamadı.

 

 Zaman: “Çorum Olaylarının Alevî ve Ülkücü Mağdurları 12 Eylül’e Müdahil Oluyor

12 Eylül davasının başlayacağı 4 Nisan’daki mahkemede Çorum olayları tanıkları da yer alacak. İddianamede, 1980’deki olaylar için, “Kahramanmaraş ve Malatya’daki gibi Çorum’da da ‘cami bombalandı’, ‘sular zehirlendi’ gibi söylentilerle Alevi ve Sünni halk kitleleri karşı karşıya getirilmeye çalışıldı.” deniliyordu.

Cumhuriyet: ‘Cdlerde Sahtecilik’

2003’te 2006 programı Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğanın kızı Pınar Doğan ile damadı Dani Rodrik’in bloğunda.Amerika’daki adli bilişim uzmanlarının hazırladığı bir rapora yer verildi.11 ve 17 No’lu CD’lerin imajlarına ilişkin inceleme raporunda.” sahtecilik.yapıldığı ileri sürüldü.2003’te CD’ye kaydedilmiş gibi görünen dokümanlarda 2006’da kullanılmaya başlayan XML şemalarına ve Calibri yazı karakterlerine yer verildiği tespitinde bulunulduğu belirtildi.

Star: Temyiz Dahil 1 Yılda Adalet

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, Kozinoğlu’nun şüpheli ölümünden, Pozantı’daki taciz mağduru çocuklara ve hastalıkları nedeniyle cezaevinde mağdur olan tutuklu ile hükümlülerin durumlarına kadar birçok konuya açıklık getirdi. NTV’ye konuşan Ergin, Türkiye’de yargılamanın temyiz dahil bir yıl içerisinde bitirilmesi için devrim niteliğinde sonuçlara ulaşılmasına az kaldığını söyledi.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu