Genel

İsrail Mescidi Aksa’ya Ulaşımı Kapattı

İsrail Polisi aşırı sağcı Yahudi aktivist Yehuda Glick’in Çarşamba günü vurulmasının ardından kutsal bölgeye ulaşımı kapattı.

Filistinli başkan Mahmut Abbas’ın El Aksa camii yerleşkesini hem Yahudilere hem de Müslümanlara kapatmasından dolayı İsrail’i savaş ilan etmekle suçlamasının ardından İsrail Filistin ilişkilerinde büyük bir yıkım tehdidi var.

İslam’ın en kutsal üçüncü mekânı Kudüs’teki yerleşkenin ilk kapanışı, Yahudi aktivisti öldürmeye çalıştığından şüphe edilen 32 yaşındaki Filistinli Mutaz Hicazi’nin ölümcül ateşle vurulmasından 14 yıl önceydi.

Mahmut Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeina, ‘‘Bu tehlikeli İsrail gerginliği Filistin halkına ve onun hem Arap hem de İslam ulusu için kutsal mekânlarına yönelik bir savaş ilanıdır. Bu karar tehlikeli bir hareket ve daha fazla gerginliğe ve istikrarsızlığa neden olacak apaçık bir sorundur ’’ dedi.

İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev ise, İsrail’in bölgede statükonun değişmesine izin vermeyeceği sözüne sadık olduğunu belirterek yanıt verdi.

Aşırı sağcı İsraillilerin El Aksa yerleşkesine ziyaretleri, Haremi Şerif’in Yahudiler için kullanılmasını düzenleyen yasanın çıkarılması ve Filistinlilerin erişiminin kısıtlanması hususunda aşırı sağcı İsrailli politikacıların git gide artan kararlılıkları, İsrail’in El Aksa harabelerinin üzerine üçüncü tapınağı inşa etmeye çalıştığına yönelik şüpheleri arttırıyor. Ve bu, vaziyeti tehdit olarak algılayan Filistinlileri tahrik ediyor.

Bu, Netanyahu’nun statükoyu koruyacağına yönelik ısrarına rağmen gerçekleşiyor. Al-Ayyam gazetesinde köşe yazarı olan Talal Awkal, ‘‘İsrail’in camiye karşı tutumu, ateşi sadece Batı Şeria’ya yaymakla kalmaz, İsrail’deki Müslümanlar arasında da yayar’’ dedi.

Filistinliler, İsrail’in, 1967’deki zaferinin ardından, yüz yıllar boyunca Müslüman bölgesi olan ve Müslümanlar tarafından İbrahimi Camisi olarak bilinen El Halil (İbranice’de Hebron)’deki kutsal alanı Yahudilere açtığında, El Aksa’daki statükoyu değiştirmek için bir emsal teşkil ettiklerine inanıyorlar.

Çeviren(Özet): Serdar Yeşiltay

(The Independent, Palestinian President Mahmoud Abbas denounces Israel’s closure of East Jerusalem mosque as ‘tantamount to a declaration of war’, 30 Ekim 2014)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu