Raporlar

Amerikan Seçim Kampanyaları Türkiye Uygulama Modellemeleri

Dünyanın herhangi bir yerinde seçim kampanyası yürütenler için adayların seçilmesi ve partilerin başarılı olması için önemli temel kriterler vardır. Ancak tüm seçim kampanyaları içinde Amerikan başkanlık seçim kampanyaları kriterlerin belirlenmesi ve icrası noktasında son derece uzmanlaşmış ekiplerin en ince ayrıntılar üzerinde çalıştıkları kampanyalar olarak öne çıkmaktadır. Amerikan seçim kampanyalarında kriterlerin belirlenmesi ve önem sıralaması özellikle aday ve seçmen profillerinin ortaya konmasında ve seçim stratejisinin belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Bu bakımdan Başkan Obama’nın ikinci kez seçildiği son 2012 seçimleri kriterlerin belirlenmesi ve seçim yarışı sürecinde icrası noktasında case-study olabilecek hususiyetlere sahiptir.

Türkiye’deki seçim kampanyalarının Türkiye koşullarına uygun olması doğaldır. Ancak bu hal dünya örneklerinden faydalanmaya engel olmamalıdır. Özellikle Başkanlık sisteminin tartışıldığı ve iktidar partisinin başkanlık sistemi ile ilgili çalışmaların motoru olduğu Türkiye’de Amerikan seçim modelleri ve partilerin kampanya yürütme biçimlerinin sunacağı pek çok yenilik olacaktır. Bu yenilikler doğru bağlamda seçim kampanyalarına entegre edilirse ve etkili bir uygulamaya konu olursa Türkiye’de yarışan politikacılar bakımından alacakları seçim sonuçlarını radikal düzeyde etkileyeceği açıktır.

Bu çalışmada Amerika’da Obama’nın zaferiyle sonuçlanan son Amerikan başkanlık seçimlerinin genel analizi, rakip kampanyaların uyguladığı seçim stratejileri, buna bağlı taktikler ve alınan sonuçlar sunulacak ve Türkiye için uygulanabilecek alanlar belli bir çerçevede tespit edilmeye çalışılacaktır.

Ek: 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu