Ekopolitik

Ahmedinecad’dan Medvedev’e Çağrı: “ABD Komplosuna Ortak Olma”

Çeviren: Zeynel Kılınç

ISNA haber ajansından elde edilen bilgilere göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Cuma günü yaptığı açıklamada ABD tarafından İran’a karşı uygulanan “komploya” alet olmaması konusunda Rus muadili Dmitri Medvedev’i uyardı.

Tahran’daki gençlik festivalin kapanışı sırasında konuşan Ahmedinecad “Düşmanlarımız, ABD tarafından yazılıp yönetilen ve Rusya devlet başkanı tarafından sahnelenen yeni bir propaganda savaşını başlatmış bulunuyorlar” diye konuştu.

Ahmedinecad “İran ve Rusya iki dost ulus, umarım bu dostluk devam eder, ancak Rusya devlet başkanının bu Amerikan oyununa müdahil olup kendi ülkesinin çıkarlarını neden tehlikeye attığını anlamak güç” değerlendirmesine yer verdi.

Rus liderin 12 Temmuz günü Moskova’da Rus büyükelçilerle gerçekleştirdiği toplantı sırasında “İran’ın nükleer silah üretimine imkân sağlayacak bir güç elde etmeye yaklaştığı” yönündeki ifadelerine gönderme yapan Ahmedinecad, “Rusya devlet başkanının büyükelçilerle düzenlediği toplantı sırasında sarf ettiği ifadelerin hukukî bir temeli bulunmamaktadır” yorumunda bulundu.

İslam Cumhuriyeti’nin tartışmalı uranyum zenginleştirme programını durdurmayacağını dile getirmesini müteakiben Rusya geçen ay İran’a karşı ek yaptırımların uygulamaya konmasını öngören BM Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesi hususunda ABD ve Batılı müttefiklerine destek vermişti. Oysa İran stratejik müttefiki ve ticari ortağı olan Moskova’nın BM kararını veto etmesini bekliyordu.

Ahmedinecad ayrıca “uygulanan komplo çerçevesinde İran’ın dostu olan” iki Ortadoğu ülkesine karşı İsrail’in yardımıyla askerî saldırıların düzenlenmesi planlarının yapıldığını ileri sürdü.

Konu hakkında ayrıntılı değerlendirme yapmaktan kaçınan Ahmedinecad söz konusu komplonun İran ulusunun iradesini zayıflatmayı hedeflediğini dile getirdi. Geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisini hile yapmakla suçlayan muhalefete de gönderme yapan Cumhurbaşkanı İran içindeki bazı unsurların da komploya müdahil olduğunu kaydetti.

“İran ulusu bu tür yüzlerce komploları bozguna uğratacağından, onların bütün çabaları boşa gidecektir” şeklinde konuşan Ahmedinecad sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: ”Dünya güçleri uyguladıkları komplonun çok gizli olduğunu düşünüyorlar, ancak senaryo elimizde ve bu propaganda komplosunun diğer ayrıntıları da zamanı geldiğinde kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.”

BM tedbirlerinin yanı sıra ABD hâlihazırda İran’a karşı bağımsız müeyyideleri devreye sokmuş durumda ve Pazartesi günü Brüksel’de bir araya gelecek AB dışişleri bakanları da İran’a karşı “görülmedik düzeyde ağır” yaptırımları uygulamaya koyma planları yapıyorlar. Rusya geçmişten beri Tahran’ın tartışmalı nükleer hedefleri konusunda, ABD, İsrail ve İngiltere’ye kıyasla daha rahat bir tavır benimsiyordu. Geçen Mayıs ayında Ahmedinecad ilk defa sözlü olarak eleştirdiği Medvedev’i İran’a karşı yeni müeyyidelerin uygulanması bağlamında ABD tarafında yer almaması yönünde uyarmış, ancak Rusya devlet başkanı müeyyidelere destek vermişti. Rusya ile stratejik ilişkilerini tehlikeye atmak istemeyen İran bugüne dek, Moskova’nın ABD’nin İran politikalarına gösterdiği siyasî yakınlığa sesini çıkarmamıştı.

İran’ın Rusya’nın tavrı hususunda sessizliğini korumasının diğer bir sebebi ise ülkenin güneyinde ortaklaşa kurulması planlanan, ancak Rusya’nın bugüne kadar muhtelif gerekçelerden ötürü inşasını ertelediği Buşehr nükleer santraliydi. Her ne kadar İran gecikmelerin ardında, teknik hususların yanı sıra siyasî sebeplerin yattığına inansa da, potansiyel olarak başka bir nükleer ortağı bulunmadığı için Rusya’ya müsamaha göstermek durumunda kalıyordu.


(Haaretz, 24 Temmuz 2010, Ahmadinejad warns Medvedev of joining ‘U.S. plot’ against Iran)

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu