Genel

Abbas-Hamas Düellosu

Filistin devlet başkanı Filistin Ulusal Yönetimi’nin Hamas’ın davranışlarını artık tolere etmeyeceğini söyledi ve Filistin hükümetinin Gazze’de de dahil tek vücut olarak çalışması gerektiğini ekledi.

Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas Cumartesi geç saatlerde Hamas’a sert bir mesaj verdi. Abbas, İslamcı grubu eğer Filistin Ulusal Yönetimi ile birlik hükümetinde çalışmak istiyorlarsa davranışlarını önemli ölçüde değiştirmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Abbas, Kahire’ye Arap Birliği’nin dışişleri bakanlarıyla Hamas’la uzlaşma anlaşması ve İsrail’le barış görüşmelerini yenileme konularında 3 günlük bir ziyaret gerçekleştiriyor. Abbas Kahire’ye vardığında “Hamas’la bu şekilde çalışmaya devam edemeyiz” dedi.

Abbas Hamas’ı Filistin hükümetiyle birleştiren anlaşmaya rağmen Gazze’de makamlarını ellerinde tutmaya devam eden Hamas yetkililerini kastederek “Gazze Şeridi’ni yöneten 27 bakanlık müsteşarlığı var ve ulusal birlik hükümeti bölgede hiçbir şey yapamıyor” dedi.

Hamas siyasi lideri Halid Meşal ile Katar’da yaptığı görüşmelerin geçen hafta yayınlanan transkriptleri konusunda ise Abbas “Yayınlananların yüzde 80-90’ı doğru, ancak hiçbir zaman Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan’ın uzlaşma anlaşmasına karşı olduklarını söylemedim” dedi.

Filistin devlet başkanı Gazze Şeridi’ndeki insani durumdan ve Gazze sakinlerinin geçen ayki savaştan dolayı yaşadıkları yıkımdan da bahsetti: “Filistin liderliği Gazze’deki Filistin halkının acısını hafifletebilir ve durumu iyileştirmek için var gücüyle çalışıyor.”

Abbas Gazze’deki yerinden edilmişlerin ve evsizlerin sayısının 1 milyona yaklaştığını ve bunların 280.000 ila 461.463’ü arasının şeritteki BM okullarına sığındıklarını söyledi. Filistin Ulusal Yönetimi başkanı, Gazze’ye bu sene verilen zarar 2009 ve 2012’deki savaşlardan “yüz kat daha kötü” ifadesini kullandı.

Abbas Gazze’deki hasarın giderilmesinin 7 milyon dolar civarında bir miktara mal olacağını ve 15 yıl süreceğini söyledi.

Abbas’a cevap olarak, Hamas sözcüsü Sami Abu Zuhri Facebook’a Abbas’ın bu yorumlarının temelsiz olduğunu ve bunların yanlış ve eksik bilgiye dayandığını yazdı. Abu Zuhri yakın bir gelecekte Hamas ile El Fetih arasındaki uzlaşma görüşmeleri için fazladan bir toplantı yapılacağını söyledi. El Fetih iki grup arasındaki görüşmeleri ve krizi denetlemek için merkez heyetinin 5 üyesinin oluşturduğu bir komite kurdu.

Cuma günü Abbas’la görüşen İsrail’in muhalefet partilerinden İşçi Partisi’nin lideri Issac Herzog, Başbakan Benjamin Netanyahu’yu Abbas’la müzakere etmemesi konusunda eleştirdi ve Abbas ile ortaklaşa çalışarak Hamas’ı izole etmek ve kalıcı bir anlaşmaya ulaşmak için ellerinde “tarihi bir fırsat” olduğunu söyledi.

Herzog,“Netanyahu tarihi bir fırsatı kaçırma konusunda ısrarcı. Hareketlerinden diplomatik bir anlaşmaya varma konusuyla ilgilenmediği ve İsrail’i izole edilmiş bir halde bırakmayı tercih ettiği gibi üzücü bir sonuç çıkıyor” dedi.

Herzog, Abbas’ın hem Hamas’a hem de İsrail’e meydan okumaya niyetli olduğunu söyledi ve ekledi: “Hamas’ı izole etmek ve diplomatik bir anlaşmaya doğru ilerlemek için Netanyahu gerekeni yapmalı ve Abbas’la konuşmaya başlamalıdır.”

Çeviren (Tam Metin): Duygun Ruben

(Haaretz, Editorial, Abbas in sharp message to Hamas: Shape up or Palestinian unity government will fail, 7 Eylül 2014)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu