Ekopolitik

18 Temmuz 2012: CHP ve Değişim: Alışık mıyız?

CHP ve Değişim: Alışık mıyız?

 

Star: Fehmi Koru: CHP’nin Ak Parti açmazı

Ak Parti’nin şimdiki ‘lider partisi’ görüntüsüne bakarak Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir Tayyip Erdoğan çıkarma çabası da seziliyor; oysa milletin teveccühünü elde etmesini “Bunların kadroları var” inancını seçmene verebilmesine borçlu Ak Parti… Kılıçdaroğlu’nun karizması zaten yok; etrafında da “Benim kadrom” diyebileceği isimler görünmüyor.

CHP ve Değişim: Alışık mıyız?

 

Star: Fehmi Koru: CHP’nin Ak Parti açmazı

Ak Parti’nin şimdiki ‘lider partisi’ görüntüsüne bakarak Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir Tayyip Erdoğan çıkarma çabası da seziliyor; oysa milletin teveccühünü elde etmesini “Bunların kadroları var” inancını seçmene verebilmesine borçlu Ak Parti… Kılıçdaroğlu’nun karizması zaten yok; etrafında da “Benim kadrom” diyebileceği isimler görünmüyor.

Radikal: Koray Çalışkan: ‘Yeni CHP’nin fotoğrafı’

“CHP niye o zaman?” diyorum: “Eğer Atatürk olmasa ezanımız da yoktu bayrağımız da yoktu. Namaz bile kılamazdık. Eskiden bizi dinlemezlerdi. Şimdi herkes bizi burda dinliyor. CHP dinliyor. Ak Parti ne diyor? Çamlıca’ya cami yaptırmak istiyormuş. Helal kazan, helal harca! Yeterince cami yok sanki. Cami yeter bize. Okul yaptırsın bize. Kılıçdaroğlu çok iyi bir lider. Allah nasip ederse başbakanımız o.” 

Milliyet: Melih Aşık: Umut tazelendi

Yeni CHP gitmiş eski CHP geri gelmişti. Örneğin… “Emperyalizme ve taşeronluğa hayır”, “Değişimi ancak devrimciler yapar” pankartları… Salondan sık sık yükselen devrimci marşlar… Artvin ’in Atatürk’e sevgisini anlatan “Atabarı”… Deniz Gezmiş , Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Che Guavera’nın posterleri..

Sabah: Okan Müderrisoğlu: Değişim ama nasıl?

Yeni CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun geleceğini “sandık başarısı” belirleyecek. AK Parti kompleksine kapılmayan, değişimi anlatıp seçmeni ikna eden CHP mi göreceğiz, yoksa değişimi slogan düzeyinde tüketip yeniden lider arayışındaki CHP mi? Galiba zamanın ruhu biraz da burada gizli…

Akşam: Ali Saydam: CHP’den beklenen…

Sayın Kılıçdaroğlu’nun dünkü konuşması, sözünü ettiğim beklentiler açısından biraz düş kırıklığı yaratsa da, Divan Başkanlığı’na Sayın Altan Öymen’in oy birliğiyle seçilmesi bir o kadar olumlu bir işaretti.

Vatan: Mustafa Mutlu: Y-CHP dedikleri meğer eskisiymiş!

Bir çift söz de CHP’yi hâlâ “demokrat” görmeyen çok bilmiş arkadaşlara: Keşke dün ve bugün kurultayın yapıldığı salonda olsaydınız da “gerçek bir demokratik yarışa” gözlerinizle tanıklık etseydiniz…

Star: Yağmur Atsız: Değişime ‘Hayır!’     

Zîrâ bu parti değişmez, değişemez!!! Bu parti gayrı-kaabil-i tahavvül ve tebeddüldür! Değişmesi eşyânın tabiatına aykırıdır! Onun için ne Sayın Kılıçdaroğlu o lafı söylemiş olsun! Ne de bizler duymuş olalım! Zâten işin bir de psikolojik cebhesi var: CHP değişirse biz kime bakıp eğleneceğiz? Efendim?

Milliyet: Fikret Bila: Kılıçdaroğlu’ndan ‘savaşa hayır’ andı

Değişimin çağdaş uygarlığa doğru ilerlemeyi ifade ettiğini, geri gidişin ise değişim sayılamayacağını vurguladı. Kılıçdaroğlu, genel hedef ve genel yöntem olarak değişimden söz etti. CHP açısından bu kavramın içini dolduracak somut yeni politikalar açıklamadı.

Akşam: İsmail Küçükkaya: CHP nasıl dönüşür?

CHP için çare ve reçete, Atatürk’ün o gün partide gördüğü eksikliklerde saklı. Mustafa Kemal muhalif fırkayı kurdururken neleri tespit etmiş ona bakmak bile yeterli. Halka yakın, özgürlükçü, liberal, sol ve cumhuriyetçi olmak. İşte CHP’nin bütün yapması gereken bu. Yalnızca güçlü bir iktidar adayı olmak için değil, güçlü bir muhalefet için de…  

Bugün: Ahmet Taşgetiren: Kılıçdaroğlu için son raunt

Türkiye CHP’nin şahsında devlet zoruyla kurulan bir siyasi temsilin inkırazına tanıklık ediyor. İnkıraz biraz uzun sürüyor ama inkıraz olduğu muhakkak. Ne diyor Kadir Mısıroğlu: Kemalizm’in sonbaharı mı? İşte öyle bir şey CHP için de işliyor.

Zaman: Mustafa Ünal: CHP değisir mi?

Kılıçdaroğlu’nun en rahat kurultayı. Sancılı geçen olağanüstü kurultaylarda parti içi muhalefeti geriletti. Muhalifler tümden bitmiş veya pes etmiş değil elbette. Hesaplar seçim sonrasına ertelendi. Kılıçdaroğlu’nun kaderini artık rakamlar belirleyecek. Sandık sonuçları yani. Tek başına kaldı, partiyi istediği gibi şekillendirme imkân ve gücüne sahip.

Hürriyet: Yalçın Bayer: Beklenti büyük!..

Kılıçdaroğlu, dördüncü kurultayı da rahat geçti. PM’ye girebilmek için yürütülen kulis çalışmaları hariç… 8-10 yıl sonra yapılan kadın ve gençlik kurultaylarından sonra yüzde 33’lük kadın cinsiyet, yüzde 10’luk gençlik kotalarından sonra, bu kesimin ağırlığı artmış gibi gözüküyor. Ne yazık ki, il ve ilçelerde (yaklaşık 900’dan fazla) kullanılan kadın kotasının yüzde 7’si, gençlik kotasının  yüzde 4’ü kullanılabilmiş.

Taraf: Lale Kemal: CHP’de yine aynı eski hikâye, yine aynı eski şarkı mı

CHP, bu talepleri karşılayabilecek olgunluğa erişebildi mi? Dünkü kurultayın sloganı olan demokrasi ve değişimi sağlayabilecek mi?. Bu soruların yanıtlarını alabileceğimiz CHP için ilk test, 2014 yerel seçimleri ile 2015 genel seçimleridir. Bu seçim sürecinde, partinin en üst karar organı olan Parti Meclisi’nin, dün başlayan kurultayda ortaya çıkacak 60 kişilik listedeki isimlerine bakmamız gerekiyor zira CHP, bu isimlerin partiyi iktidara taşıyacak nitelikte olacağı iddiasında.

Türkiye: İsmail Kaplan: CHP’de değişim zor zanaat!..

Kılıçdaroğlu, “Altı ok duracak, geriye her şey değişecek…” diyor. İşte işin ‘püf noktası’ da burası… Altı ok durduğu sürece, CHP’de gerçekçi ve köklü bir değişim olmayacak demektir.

Cumhuriyet: Orhan Birgit: Kılıçdaroğlu’ndan Değişim ve Özgürlük Söylemleri…

CHP, bazılarının görmek istediği gibi bir kitle partisi olmayı düşünmeyen,sosyal demokratlığı ile övünen bir partidir. Liderinin dün vurguladığı gibiemperyalizmle mücadele eden, rantı değil insanı merkez alan, eşitsizliğe, haksızlığa başkaldıran sosyal demokratlar; değişimle Atatürk’ün de işaret ettiği şekilde “çağdaş uygarlığı aşmak” isterler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu