Ekopolitik

06 Temmuz 2012: Dış Politika: Bir Dönem… & Tutuklulara Tahliye?

Dış Politika: Bir Dönem…

Star: Fransa ile yeni bir dönem başlıyor…

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada, “Yeni bir dönemi başlatma iradesini göstermek için buradayız. Türk- Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihidünya diplomasi tarihi açısından da büyük öneme sahip. Dostane ve kapsamlı görüşme oldu. Mevcut görüş ayrılıkları ortada. Ancakbunları gidermekiçin politik kaygılarla değil, ortak bir vizyonla hareket etmeye karar verdikdedi. Davutoğlu, bu ziyaret sırasında Fransa parlamentosununkabul ettiği yasanın ardından Türkiye’nin uygulamaya koyduğu tedbirlerin kaldırıldığını açıkladı.

Dış Politika: Bir Dönem…

Star: Fransa ile yeni bir dönem başlıyor…

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada, “Yeni bir dönemi başlatma iradesini göstermek için buradayız. Türk- Fransız diplomatik ilişkilerinin tarihidünya diplomasi tarihi açısından da büyük öneme sahip. Dostane ve kapsamlı görüşme oldu. Mevcut görüş ayrılıkları ortada. Ancakbunları gidermekiçin politik kaygılarla değil, ortak bir vizyonla hareket etmeye karar verdikdedi. Davutoğlu, bu ziyaret sırasında Fransa parlamentosununkabul ettiği yasanın ardından Türkiye’nin uygulamaya koyduğu tedbirlerin kaldırıldığını açıkladı.

Hürriyet: Yılmaz Özdil: Stratejik derinlik

Dışardan… Büyükelçi yapıldı. Dışardan… Dışişleri bakanı yapıldı. Hariciyeci’dir yani. Hep hariç’ten geldi. İç politikayı “hiç” politikaya çeviren AKP’nin “düş politika”mimarı oldu. Bi kitap yazdı:“Stratejik Derinlik… Kullanım kılavuzu gibi.Komşularla sıfır sorun dedi. İyi kötü selam veriyorlardı. Sıfır komşumuz kaldı. “Kara” ve“deniz” havzalarıyla… “Hava”sahası ilişkilerimizin nasıl olması gerektiğini izah etti kitabında. “Kara”da çuval geçirdiler.“Deniz”de gemimizi bastılar.“Hava”da uçağımızı vurdular. Geriye“derinlik” kalmıştı… El âlem düşürdü. El âlem çıkardı. Boyumuzun ölçüsünü olmasa bile… Taaa nerelerde boy verdiğimizi göstermiş olduk cümle âleme.
1260 metre.

Akşam: İsmail Küçükkaya: Büyük devlet nasıl davranır

Türkiye’nin yükselmekte olan bir ülke olduğu doğrudur. Gücünü, on yıldır devam eden siyasal istikrara ve ‘dünyanın kriz çağında’ ayakta kalan ekonomisine borçlu. Sonra, geleneksel dış politikayı değiştirip daha aktif ve iddialı davranan yönetimine. İnisiyatif alıp, bölgesel güç olarak kendini kanıtlamak öncelikli amaç. Bu yolla ‘yerkürenin en önemli coğrafyasında’ alınmakta olan kararlarda söz sahibi bir küresel aktör haline gelmek… Daha doğrusu tek süper gücün stratejik ortağı olmak… Geçtiğimiz hafta iki uluslararası çok önemli zirvede gördük ki, ülkemizin bu pozisyonu tescil edilmiş.Kızsanız da eleştirseniz de Başbakan’ın bu anlamda dünyanın sayılı liderlerinden birisi haline yükseldiğini kabul etmek zorundasınız. Bu, ülkenin gücü… Siyasetçi veya partili taraftar gözüyle bakamaz, gözlerinizi bu gerçeğe kapatamazsınız.

Zaman: İhsan Dağı: AB’ye girecektik, savaşa mıgiriyoruz?

Ne darbe teşebbüsleri ne ekonomik kriz; AK Parti hükümetinin karşılaştığı belki de en ciddi sorun Suriye meselesi. En ciddi diyorum, çünkü işin ucunda bir komşu ülkeyle savaşa tutuşmak var. ‘AB’ye gireceğiz’ diye başlayıp ‘savaşa girmek’ kimsenin altından kalkabileceği bir vebal değil. Velev ki bu AK Parti olsun… Sorumluluk büyük. Hükümet serinkanlı bir görüntü veriyor ama Suriye krizi büyüyebilir. Kolay değil, bir Türk savaş uçağıdüşürüldü ve iki pilot şehit oldu. (Şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır diliyorum). Herkes biliyor ki bu çok ciddi bir olay. İki ülkenin sınırında havada savaş uçaklarının ‘it dalaşı’nda yaşanan bir kaza değil, Türk uçakları hedef alınarak Suriye tarafından vuruldu.Bunu ‘sindirmek’ zor.

Tutuklulara Tahliye?

Zaman: Mustafa Ünal: Tutuklu vekillere tahliye formülü

‘Tutuklu milletvekilleri’ siyasetin en çok konuşulan konusu. Her kritik oturumda gündeme geldi. ‘Milli irade Silivri’de tutuklu’ cümlesi muhalefet sözcülerinin ağzına pelesenk oldu. Her fırsatta tekrarlandı.Toplam 8 isim. Hiçbiri de milletvekiliyken tutuklanmış değil. Hepsi de ‘tutukluyken’ aday yapıldı. Kamuoyu birkaçının adınıancak biliyor. Ergenekon’dan yargılanan Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay CHP’den seçildi. MHP’nin milletvekili emekli General Engin Alan ise Balyoz davasından tutuklu. Terörle mücadelede öne çıkan isimdi. KCK’dan tutuklu 5 kişi daha var. BDP kontenjanından… Örgüt de diyenler var. İsimlerini bilen var mı? Haberal, Balbay ve Alan listenin seçilecek yerlerine konuldu. ‘Milli irade’ kadar parti yönetimlerinin de ‘iradesinden’ söz etmek gerekir. Bu bütün milletvekilleri için geçerli. Ancak BDP için durum farklı. Her biri ‘bağımsız’ seçildi. Vatandaşın doğrudan oyunu aldı.

Star: 3.yargı paketi kapsamında tahliyeler başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3. yargı paketinin resmi gazeteden yayınlanmasının ardından cezaevlerinden tahliyeler başladı.Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte Adıyaman Açık Cezaİnfaz Kurumunda bulunan mahkumlardan bazılarıtahliye edilmeye başlandı. Akşam saatlerinden itibaren başlayan tahliyeler gece geç saatlere kadar sürdü. Mahkumları Açık Ceza İnfaz Kurumu önünde yakınları karşıladı. Davullar ve zurnalara eşliğinde karşılanan mahkumlar, yakınlarına sarılarak sevinçlerini dile getirdi. Özgür kalmanın sevincini yaşayan mahkumlar, 3. yargı paketinden dolayı yetkililere teşekkürlerini iletti.

Milliyet: Fikret Bila: Tutuklu yargılananlar için umut arttı

Özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemeyi de içeren 3. Yargı Paketi yürürlüğe girdi. Bu pakete ihtiyaçduyulmasının en önemli nedeni özel yetkili savcı ve mahkemelerin uygulamaları nedeniyleTürkiye’ye yöneltilen eleştiriler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarıydı. Başlangıçta hükümetin, özel yetkili mahkemeleri tümüyle ortadankaldırıp, tutuksuz yargılamayıesas uygulama haline getirecek bir düzenleme yapacağı beklentisidoğmuştu. Ancaközellikle özel mahkemelerinkaldırılmasına ilişkin olarak bazı kesimlerden gelen yoğun tepki nedeniyle olacak, ortaya karmaşık bir düzenleme çıktı. Özelmahkemeler kaldırıldı, yerlerineaynı yetkileresahip bölgemahkemeleri kuruldu. Ayrıca Ergenekon, Balyoz gibi davaların görüldüğü mahkemelerin davalarısonuçlanıncaya kadar görevlerine devamedecekleri hükme bağlandı.Ve yine ancak; bu mahkemelerin görevlerini sürdürürken, tutukluluk veya adli kontrol kararlarında yeni hükümleri uygulayacakları da eklendi.

Sabah: Paket geçti tahliye talepleri patladı.

Ergenekon, Balyoz, OdaTV ve KCK gibi davaların sanıkları tahliye için dilekçe verdi. Talepte bulunanlar arasında Başbuğ ile tutuklu vekiller Balbay, Haberal ve Sarıyıldız da var. 3’üncü Yargı Paketi’yle yapılan değişiklikler, Ergenekon, Balyoz ve Odatv davalarının dünkü duruşmalarına damga vurdu. İlk gün aralarında KCK, Balyoz, Ergenekon ve OdaTV davalarından sanıkların da bulunduğu 209 kişi tahliye talebinde bulundu. İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Silivri’de dün görülen Ergenekon davasının mahkeme başkanı HüsnüÇalmuk duruşma başında 3.YargıPaketi ile yapılan düzenlemeler ışığında sanıkların tahliye talebinde bulunabileceklerini söyledi. Duruşmada Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, emekli tuğgeneral Veli Küçük, İbrahimŞahin, Doğu Perinçek ve Mehmet Perinçek’in de aralarında bulunduğu 49 tutuklu sanık hazır bulundu. Çalmuk, kürsüye elinde Resmi Gazete’nin internet çıktılarıyla geldi. Herkese talepte bulunmak için 5 dakika süre vereceğini söyledi. Bu davada, ilk tahliye talebinde bulunan Semih Tufan Gülaltay oldu. İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon’ın avukatı, tahliye talebinin kabul edilmemesi durumunda Başbuğ ve Tolon’un sosyal statü ve durumlarına uygun bir adli kontrol sistemi uygulanmasını istedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Kapalı