Duygusal Anlamda Nasıl Zeki Olabiliriz?

Büyük bir lideri yaratan şeyler nelerdir? Şüphesiz ki bilgi, zeka ve öngörü bu özelliklerin bazılarıdır. “Liderlik: Duygusal Zeka’nın Gücü” adlı kitabın yazarı Daniel Goleman, bu üç özelliğin yanına iki yetenek daha ekledi: kişinin kendisinin ve başkalarının duygularını tanıyabilmesi, kontrol edebilmesi ve ilişkilerini yönetebilmesi. Rutgers Üniversitesi’nde duygusal zekânın seçkinlik üzerinde oynadığı rolü araştıran bir birliğin başkan yardımcılığını yapan psikolog ve eski New York Times bilim muhabiri Goleman’a göre, bu diğer iki yetenek, günümüz kurumsal dünyasında en iyi lideri diğer liderlerden ayırt edebilecek en önemli özelliklerdir. Goleman, hazırladığı listeyle bir liderde bulunması gereken yetenekleri kısaca özetlemiştir:

1. ÖZ FARKINDALIK

·         Gerçekçi özgüven: Kendi gücünün ve sınırlarının farkında olmak. Yeterliliğin ölçüsünde görmek ve takımdaki başka birine ne zaman güveneceğini bilmek.

·         Duygusal içgörü: Kendi duygularını anlayabilmek. Örneğin neye sinirlendiğinin farkında olmak, öfkenin nasıl yönetileceğine yardımcı olmaktadır.

2. KENDİNİ YÖNETMEK

·         Dirençlilik: Baskı altındayken sakin kalabilmek ve üzüntüden çabucak sıyrılabilmek. Kötü düşüncelere kapılmamak veya paniklememek. Bir kriz anında, yöneticinin/liderin sakinliği, geri kalan takımın da sakin kalabilmesine yardımcı olmaktır.

·         Duygusal denge: İnsanlara bağırmak yerine üzücü düşüncelerden uzak durmak, ekibinin neyin doğru olduğunu ve çözümün ne olacağını bilmelerine fırsat vermek.

·         Kendi kendini motive etme: Aksiliklere rağmen uzak hedefler doğrultusunda ilerleyebilmek.

3. EMPATİ

·         Bilişsel ve duygusal empati: Bir lider, başka bakış açılarını da anlayabildiği için, işleri çalışma arkadaşlarının idrak edebileceği şekilde yola koyabilmelidir. Ve sadece emin olmak için, diğerlerinin sorularını da hoş karşılar ve yanıtlandırır. Bilişsel empati, birinin duygularını okumanın yanı sıra güçlü ve etkili bir iletişimin kaynağıdır.

·         İyi dinleme: Başkalarına ve onların söylediklerine dikkat etmek, anlaşılmaz bir şekilde konuşmadan veya gündemi sabote etmeden, dinlemek ve anlamak için zaman ayırmak.

4. İLİŞKİ BECERİLERİ

·         Etkili iletişim: Fikirlerini ikna edici ve açık bir şekilde ifade eder, böylece hem ekibini de motive eder hem de beklentiler hakkında net ve anlaşılır olur.

·         Takım çalışması: İş arkadaşları onunla çalışırken rahat hisseder. Bunun en önemli belirtisi, yanında rahatça gülebilmeleridir.

Çeviren: Gizem Ayşe Erdeniz

(NYT, Daniel Goleman, How to Be Emotionally Intelligent, 7 Nisan 2015)

Çeviren: 

Gizem Ayşe Erdeniz

Subscribe Newsletter

 
 

Contact

Sinan Paşa Mah. Şehit Asım Cad. No:2 Koç Han Kat:4 Beşiktaş/İstanbul
Tel & Fax:+90 212 259 2045
Email: surecanaliz@surecanaliz.org